log in

Ходова част

Окачването

Suspension, Окачване, Shock Absorbers, Амортисьори

Производителите прекарват много време в модифициране на колите си, за да задоволят нуждите на клиентите си. В същност истината за "ниското" окачване е че не всички, който имат спортни коли искат те да бъдат залепени за земята или на 6-7 сантиментра, което е достатъчно да удари кутия от цигари на пътя, да не говорим за дупките!

 

Това, което искаме за колата си е по-скоро тя да има добро поведение в завой и стабилност. Затова ще са нужни "къси" и по-твърди пружини в амортисьорите или така наречените "shock absorber" амортисьори. Много хора предпочитат сами да си ги скъсят, тоест да ги отрежат, но не знам дали е добра идея. Продуктите, които сме избрали да представим са разпространена марка в България и символ на качество. Може да са скъпи, но пък си струва.

 
Как работят shock absorber-ите ?
Общо казано те са тръби с бутала, пълни с хидравлична течност. Течността минава през малки дупчици под натиска на буталото, в момента когато окачването реагира от най-различни фактори.Тези малки калибровани отворчета пропускат малка част от течността през буталото, което във следствие втвърдява пружините и реагирането на окачването. "Shock absorbers" представляват чувствителни хидравлични устройства, означавайки - колкото по-силно реагира окачването, толкова по-голямо съпротивление те му оказват. Поради принципа си на действие, те се проспособяват сами към различните видове път, като намаляват подскаченето, накланянето, забиването на предницата при натискане на спирачки и по-добряват ускорението.
 
     Monroe Reflex -
Suspension, Окачване, Shock Absorbers, Амортисьори
 
     
 
 
 

 


 
1.Impact Sensor Technology - тази нова технология предлага по-голям контрол над автомобила на пътя, по-добро поведение и същевременно комфорт при пътуване.
2. All Weather Fluid - притежава специална модификация, която не позволява прекомерното триене и осигурява 100% реакция по-всяко време.
3.Full Displaced Valving - по-добра модификация на клапата, която позволява свободното и движение и осигурява компресията, за гладко и комфортно пътуване.
4. Fluon Banded Piston - увеличено реагиране на буталото при промяна на пътната настилка.
5. Nitrogen Gas Charged - осигурява по-голям контрол и по-добро поведение, усилва сцеплението на гумите.
6. Намалено налягане в "цилиндъра".
7. 1/2'' Piston Rod - бутален лост с по-дълъг живот и период на амортизация.
8. Special Seal - специално разработена течност, което служи да задържа компресираната газ , като не повишава триенето и износването.
     
          
 
 
Пружините на окачването
Ако трябва да го кажем накратко, това е главната част от окачването, която има работата да носи теглото на цялото кола, включително на пътниците и багажа.
 
Пазарни категории: Снижаващи пружини срещу Спортни пружини
Спортните пружини имат за цел да използват оптималното състояние на колата на пътя. Докато снижаващите пружини, както се досещате, служат да намалят драстично височината на автомобила. Това какво ще предпочетете - колата ви да има добро поведение на пътя или да изглежда все едно имаш добро поведение на пътя зависи от вас.
 
Различни дизайни: Нормални, "Step Linear", Прогресивни пружини:
1. Нормални пружини
При нормалните пружини разстоянието между намотките е равно. Те са направени да реагират по определен начин на различно тегло. Например ако имаме пружина от 10 намотки, разстоянието между всяка да е 2см. Слагаме товар така че пружината да реагира с 2см. Понеже нормалните пружини са направени да реагират навсяка намотка по равно , разстоянието между всяка една ще стане 1.8см.
2. "Step Linear" пружини (най-често се използват при дърпания и надбягвания,където твърдото поведение на втомобила е по-нужно от комфорта, по-евтини са, могат да се използват при снижаване на височината на автомобила повече от прогресивните)
При този вид, те имат две различни нива на намотките(затова се наричат "двустепни"). Половината от тях са на по-малко разстояние от другата половина. Когато реагират на товар, при първата промяна в теглото първата половина намотки, които са на по-малко разстояние ще се компресират до толкова, че евентуално ще се докоснат. Тогава те излизат извън действието на пружината и вече не участват в отатъчен процес. Останалата промяна в налягането остава на другата половина намотки, който са на по-голямо разстояние едни от други, но те са и по-твърди, което прави реакцията им съвсем малка.Резултат е че ти имаш две съвсем различни пружини в една. Едната е "мека", другата е много "твърда".
3. Прогресивни пружини (те са най-удобни при ежедневно каране. Едновременно с комфорта и удоволствието от шофирането, ти осигуряват добро поведение на колата при по агресивно каране)
В този вид разликата както се досещате, предполагам, е че всяка една намотка е на различно разстояние от другата. Което автоматично означава че вие имате вариращо ниво на пружината.В началото е лесно да компресираш пружината първите няколко сантиметра. Съответно като увеличаваш натиска намотките се приближават една до друга. След определена точка намотките в началото на пружината (които са 1/4 от нея) се докосват, което ги прави неактивни или така казано "мъртви" и това прави пружината твърда.Продължавайки да увеличаваш натиска върху прогресивната пружина, броят на активните намотки намалява и твърдостта на пружината се увеличава. Затова прогресивната пружина може да бъде и двете, когато има малки неравности по пътя или отскоци тя реагира меко, същевременно ти дава нужната твърдост при рязко спиране или рязки завои.

 


 
Какво е размерност на пружините?
Просто казано това е количеството тегло, което е нужно за да се компресира пружината.
Прижините се измерват в натиск, който пада на грама на милиметър.
Например ако имаме 2 пружини с различна размерност. Единият 345 г/мм , другият 480 г/мм. Това означава че първата пружина ще компресира един милиметър под натиск на 345 грама. А на втората ще са нужни 480 грама натиск за да компресират 1 милиметър. Според това ние можем да кажем,че втората пружина е по-твърда от първата, или можем да се изразим така:
Пружини, които имат ниска размерност са "меки",докато пружини с висока размерност са "по-твърди".
Ако в инструкциите на пружината има две различни стойности, това означава че пружината започва компресията на една стойност и завършва на друга под пълна компресия.
 
 
 

 
 
Какво се отразява на размерността?
Има 3 неща, които се отразяват на размерността на пружината:
1. Диаметър на "струната" [6] (виж картинката по-горе)
Диаметърът на "струната" има значение за размерността защото когато този диаметър се покачва, "струната" става по-твърда. Така че щом знаем струната е по-твърда. когато диаметърът й се увеличава, можем да кажем:
Когато диаметърът на "струната" се покачва и размерността на пружината се покачва.
2. Диаметър на пружината [2] (виж картинката по-горе)
Това всъщност се изразява като "среден диаметър на пружината", който се получава като извадим диаметъра на "струната" от диаметъра на пружината:
общият диаметър на пружината (мм) - диаметър на "струната" (мм) = среден диаметър на пружината (мм)
Щом диаметърът на пружината се покачва, размерността на пружината намалява.
3. Брой активни намотки (дължина/височина на пружината)
Броят на активните намотки варира според различния дизайн на пружината.
Щом броя на активните намотки намалява, размерността на пружината се увеличава.