log in

Силово предаване

Заден двигателен мост – главно предаване, диференциал и полувалове

1. Предназначение, изисквания, видове:
1.1. Предназначение на заден двигателен мост:
•    Да преобразува въртящ момент и да събере в него главното предаване и дифернциалът.
•    Специфичните изисквания към главното предаване се свеждат до компактност на конструкцията с възможно минимален размер на картера, безшумна работа, висок КПД, висока износоустоичивост.
1.2. Предназначение на:
•    Главно предаване: главното предаване в трансмисията увеличава въртящ момент на задвижващите колела като намалява ъгловата им скорост и променя посоката на въртящ момент.
•    Диференциал: диференциалът осигурява различни ъглови скорости на задвижващите колела. Според конкретните условия на задвижване разпределя Мв между задвижващите колела по равно (ако се въртят с еднакви ъглови скорости) и в определено съотношение (ако се въртят с различни ъглови скорости).
•    Полувалове: полуваловете предават въртящ момент от главното предаване и диференциалът на задвижващите колела и обратно, спирачни моменти в зависимост от разположението на спирачния механизъм и всички сили между колелата и гредата на моста.


1.3. Видове мостове:
•    Щампово-заварени греди: консруктивно са прости, леки, технологични за едросеийно производство и удобни за монтиране на главното предаване и диференциала. Имат слаба шумопоглъщаща способност.
•    Лети цели греди: не изискват скъпо оборудване, но са доста тежки.
•    Триделни греди: състоят се от картер на главното предаване и два ръкава към него, съединени с резбова връзка.
2. Устройство:
2.1. Общо устройство на заден двигателен мост: Задния задвижващ мост при зависимо окачване на колелата представлява възел с форма на греда, в краищата на която са лагерувани задвижващите колела. Освен това кухината на гредата служи за кожух, в който са разположени главното предаване, диференциалът и полуваловете. Върху гредата се поставени уши за закрепването й към окачването на автомобила.3
2.2. Устройство на главно предаване: единичното конусно главно предаване се състои от корона, пиньон и лагерен пиньон. Хипоидното главно предаване се състои корона, пиньон и лагерен пиньон, като остана пиньона е изместена на разстояние от оста на короната и зъбите са спираловидни. Червячно главно предаване се състои от червяк, червячно колело и лагери, разположени от двете страни на червяка.
2.3. Устройство на диференциал: диференциалният механизъм е съставен от пиньон, корона, диференциална касета, в която са разположени осите на сателитните колела, две сателитни колела, две планетни колела, които са закрепени за полуваловете, и муфа за ръчно блокиране на диференциала.


2.4. Устройство на полувалове: неразтоварените (напълно натоварените) полувалове вече не се използват. Полуразтворените полувалове възприемат огъващите моменти от всички сили (X,Y и Z). Имат проста, лека и евтина конструкция. Полуваловете се изработват чрез коване от стомани 35, 40, 30ГСА, 40Х, 40ХНМ. Термообратотват се чрез закаляване и отпускане до определена твърдост. В двата им края се изработват шлици за закрепяне на планетните зъбни колела на диференциала от единия край, и на главините на колелата от другия.
3. Действие:
3.1. Действие на диференциал: при движение на автомобила, въртящия момент от главното предаване се предава на диференциалната касета, при което заедно с нея се върти и кръстачката със сателитните колела. Когато автомобила се движи по прав и гладък път (без неравности), двете двигателни колела на автомобила изминават еднакъв по дължина път. При това сателитните колела се въртят заедно с кръстачката, без обаче да се въртят около осите си. Те като че ли са заклинени към двете планетни колела и ги въртят с еднаква честота на въртене. В този случай честотата на въртене на двете колела и полуваловете е еднакъв и е равна на честотата на въртене на касетата и диференциала. Когато автомобилът започне да се движи по крива, вътрешното колело, което трябва да измине по-малък път, започва да се върти по-бавно. В този случай сателитните колела, които се въртят заедно с кръстачката, започват да се търкалят по забавящото въртенето си планетно колело на вътрешното колело на автомобила. В резултат на това сателитните колела започват да се въртят около своите оси, като по този начин увеличават честотата на въртене на сателитно второто колело.
3.2. Предаване на въртящия момент от карданното предаване до двигателните колела: Карданът е свързан чрез фланец за изходящия вал на предавателната кутия. Другия му край е свързан с пиньона на главното предаване. Въртящия момент от двигателя се преобразува в предавателната кутия и от нея се подава на карданното предаване. То, поради връзката си с него, завърта пиньона на главното предаване. Пиньона от своя страна завърта короната. Тя е неподвижно свързана с касетата на диференциала и я завърта. От касетата на диференциала въртящия момент се предава на сателитните колела, а те го предават на планетните. Те са свързани с полуваловете, които в другия си край са закрепени към главините на колелата. Ако е необходимо диференциалът разпределя въртящия момент на двете колела в определено отношение, а при движение по прав равен път, диференциалът не работи и въртящия момент се разпределя по равно между двете колела.
3.3. Действие на двойно главно предаване: При въртенето на карданното предаване то завърта и свързаното с него задвижващо конусно зъбно колело. То е зацепено със задвижваното конусно зъбно колело, което също се завърта. Това зъбно колело е закрепено посредством фланец за междинния вал, който е лагеруван на конусни ролкови лагери в страничния капак на кожуха. Той е изработен като едно цяло със задвижващото цилиндрично зъбно колело, което се завърта. Задвижващото цилиндрично зъбно колело завърта задвижваното, което е свързано с диференциалната касета посредством болтове. Диференциалната касета се завърта, а заедно с нея кръстачката и сателитните колела. От там движението се предава на планетните колела, от там на полуваловете и колелата.


4. Диагностика, техническо обслужване и ремонт:
4.1. Диагностика на главно предаване и диференциал:
•    Шум при движение в завой:
-    износване на лагерите на диференциала
-    хлабина между планетните зъбни колела и касетата на диференциала
•    Шум при ускоряване на автомобила:
-    хлабина в лагерите на водещото зъбно колело
-    хлабина в зацепването между пиньона и короната
-    разхлабване на регулиращите пръстени
-    износване на лагерите на полуваловете
•    Постоянен шум при движение на автомобила:
-    хлабина в лагерите на водещото зъбно колело
-    хлабина в зацепването между пиньона и короната
-    разхлабване на фланеца на карданния вал
-    разхлабване на регулиращите пръстени
-    износване на лагерите на полуваловете
-    хлабина в шлиците на полуваловете
•    Шум при движение по инерция:
-    хлабина в лагерите на водещото зъбно колело
-    разхлабване на регулиращите пръстени
-    хлабина в зацепването между пиньона и короната
•    Теч на масло:
-    разхлабване на фланеца на карданния вал
-    разхлабване на регулиращите пръстени
4.2. Диагностика на полувалове: Най-честата неизправност е крив полувал или счупен лагер. Диагностичния признак е увеличена вибрация или шум в купето.
4.3. Техническо обслужване на заден мост: включва следните проверки:
•    Проверка за механични повреди – прави се външен оглед за пукнатини в картера и за деформации на ръкавите на полуваловете.
•    Проверка и притягане на болтовете на картера за извършва на всеки 10000 км съобразно ръководството за експлоатация на съответния автомобил.
•    Проверка на нивото на маслото – след всеки 10000 – 15000 км се проверява нивото на маслото в главното предаване. При необходимост се долива.
•    Смяна на маслото – на всеки 60000 км пробег маслото в главното предаване се сменя. Маслото се източва веднага след пътуване, докато е загрято.
•    Проверка на хлабината в лагера на полувала -  извършва се съгласно ръководството за експлоатация на съответния автомобил. Хлабината може да се измери с индикаторен часовник, закрепен с конзола към монтирания полувал. При заклащане на полувала в надлъжна посока осовата хлабина трябва да е около 0,7 мм.
Основни регулировки на механизмите от задния мост:
•    Регулират се лагерите на задвижващото колело (пиньона) с пластини, а на задвижваното (короната) с регулиращи гайки. При регулиране се оставя хлабина от 0,003 мм, която се проверява със специален уред.
•    Регулирането на зацепването на пиньона и короната се извършва чрез изместването им в едно или друго положение и в измерване на контактното петно.
•    Регулиране  на лагерите на задните колела се извършва с гайката, притягаща лагерите. След вдигане на крик тя се притяга докрай и след това се връща на 1/8 до 1/6 оборот.
4.3. Ремонт на заден мост: При наличие на пукнатини и вдлъбнатини по кожуха на задния мост, той се бракува. Незначителните по размер пукнатини се ремонтират чрез електродъгово заваряване Износените шийки за лагери и уплътнители се ремонтират чрез автоматично вибродъгово навряване, след което се извършва мехнична обработка на номинален размер. Износените или повредените резби на гайките, затягащи лагерите на главините, се възстановяват чрез наваряване и нарязване на резби с номинални размери.
4.4. Ремонт на главно предаване и диференциал: при наличие на пукнатини и вдлъбнатини по кожуха на задния мост той се бракува.
    Картерът на главното предаване се бракува при наличието на пукнатини. Изключение правят пукнатините по фланеца, които се възстановяват чрез електродъгово заваряване.
    Износените шийки за пръстените на лагерите и за уплътнителителите се ремонтират чрез наваряване със следваща механична обработка на номинални размери.
    Износената или повредена резба на гайката за закрепване на лагера към главината на колелото се ремонтира чрез наваряване със следващо нарязване на резба с номинален размер.
    Износените гнезда за лагерите на главното предаване и диференциала се ремонтират на номинален размер чрез вибродъгово наваряване или чрез поставяне на допълнителни детайли (втулки).
    Износените шийки по касетата на диференциала се възстановяват чрез наваряване, хромиране или нанасяна на стоманено покритие със следваща механична обработка до номинални размери.
    Износените отвори на касетата на диференциала се възстановяват чрез поставяне на втулки.
    Повърхнините на триене на касетата с планетните и сателитните зъбни колела се възстановяват чрез разстъргване на ремонтни размери, което изисква използването на регулировъчни шайби в процеса на сглобяване.
4.5. Ремонт на полувалове: Бракуват се при наличието на пукнатини, откъртвания или усукване. Огънатите полувалове се изправят на преса. Износените резби се ремонтират или чрез престъргване и нарязване на резба на ремонтен размер или чрез вибродъгово наваряване и нарязване на резба с номинален размер. Пукнатините по резбата на главините на задните колела се отстраняват посредством електродъгово заваряване. При наличие на пукнатини по останалите места на главините, те се бракуват. Износените гнезда за лагерите и уплътнителите на главините се ремонтират чрез вибродъгово наваряване или чрез поставяне на допълнителни детайли с последваща механична обработка на номинални размери като се внимава да се запази съосността между обработваните отвори.