log in

Кормилна уредба

Кормилна система без усилвател

1.    Предназначение , изисквания видове
1.1.    Едно от изискванията към кормилната уредба е усилието с което се действа в/у кормилното колело по време на движение на пътно транспортната машина , да е по възможност по-малко, за да не се изморява водача и изменението на посоката да става по лесно и бързо.
1.2.    Кормилните механизми биват хидравличен усилвател и свинт и гайка
Видовете кормилни системи биват :
-    според начина на действие са механични и с усилвател
-    според типа на кормилния механизъм са зъбногребенни и комбинирани
-    според разположението на кормилния трапец предно и задно
-    според разположението на управляемто колело
-    предно и задно триосен автомобил


1.3.    Кормилен механизъм чрез червак и ролка – свързан неподвижно с кормилния вал . Ролката е с два или три пръстена заделени с червяка монтирана на конзола заедно с вала . На вала е закрепен кормилния мост чрез шлици. При въртене на кормилото ролката се мести (работа на червяка) конзолата се завърта , отклонява моста по дъга и движи надлъжната щанга. Чрез лостова система движението се предава на колелата  . Кормилен механизъм с червяк и зъбен сектор- той завърта сектора по оста , на който се закрепва кормилният лост. Лоста извършва по-дълго движение и е свързан с надлъжна щанга . Тя се движи надлъжно .  Чрез лостова система се задвижват управляемите колела
1.4.    Кормилната система служи за поддържане движението на автомобила в дадено направление и да променя посоката на движение при необходимост
2.Устройство:


2.1 Устройство на кормилна система без усилвател: Състои се от кормилно колело свързано с кормилния вал, върху който е поставен червяка от работната двойка на кормилния механизъм, другата част на която (ролката) е свързана с предавателен лост към кормилната щанга. Тя посредством сферичен шарнир премества лоста на шенкела около шенкелния болт. По този начин се осигурява преместването на главината. За преместването на другата главина в същото направление са поставени лостове, на които стои кормилната щанга за успоредност. Двете главини са закрепени на гредата на предния мост. Необходимите ъгли на сходимост се определят от кормилния трапец. За да може да се преодоляват усилията в кормилната система основна роля играе кормилния механизъм.
2.2 Устройство на кормилен механизъм с глобоидален червяк и ролка: кормилни механизми с предавка глобоидален червяк-гребенна ролка се монтират в някои от леките автомобили. Кормилният механизъм е съставен от глобоидален червяк и зацепената с него гребенна ролка. Червякът лагерува на два конични ролкови лагера. Лагерите се регулират с регулировъчни пластини под капачката. Червяка се запресова към вала на шлици. Горната част на вала завършва с карданен шарнир, който го свързва с кормилния вал. Гребенната ролка лагерува на ролкови лагери на вала на хебела. Регулирането на хлабината между червяка и ролката става посредством завъртането на винт, закрепен шарнирно към хебела. Осигуряването на винта против саморазвиване става с гайка. Променливата хлабина в зацепването се осигурява чрез разлика между радиусите на образуващата на червяка окръжност и окръжността, по която се движи ролката.
2.3 Устройство на кормилен трапец: в зависимост от разположението спрямо оста на колелата кормилния трапец може да бъде преден или заден. Изборът се прави в зависимост от конструктивните особености. При зависимо окачване напречната щанга обикновено е цяла, но при независимо окачване повдигането и спускането на едно от управляемите колела води до промяна на разстоянието между двете колела и в случай на използване цяла щанга би предизвикало завъртане на едното колело спрямо другото. С цел избягване на това щангата се прави "разделна" от две или три звена, а шарнирите между отделните звена се разполагат близо до осите на завъртане на рамената на окачването.
3. Действие:
3.1. Действие на кормилна система без усилвател при завой на дясно: със завъртане на кормилното колело надясно се завърта кормилния прът, който от своя страна завърта червяка. Ролката се завърта по часовниковата стрелка около оста си и издърпва щангата на кормилния трапец към кормилния механизъм (щангата се премества на ляво). Тя издърпва шенкела (премества задния му край на ляво) на дясното колело към себе си, а сферичния шарнир, с който са свързани се завърта. С това се осигурява завъртането на дясно на дясното колело. Лявото колело се завърта пак посредством щангата, която обаче избутва неговия шенкел (премества задния му край на ляво), като сфречния шарнир, който ги свързва се завърта. Така и лявото колело се премества на дясно. С това се осъществява завой на дясно.
3.2. Действие на кормилна система без усилвател при завой на ляво: със завъртане на кормилното колело на ляво се завърта кормилния прът, който от своя страна завърта червяка. Ролката се завърта обратно на часовниковата стрелка около оста си и избутва щангата на кормилния трапец (щангата се премества на дясно). Тя избутва шенкела (премества задния му край на дясно) на дясното колело, а сферичния шарнир, с който са свързани се завърта. С това се осигурява завъртането на ляво на дясното колело. Лявото колело се завърта пак посредством щангата, която обаче издърпва неговия шенкел към себе си (премества задния му край на дясно), като сфречния шарнир, който ги свързва се завърта. Така и лявото колело се премества на ляво. С това се осъществява завой на дясно.


4. Диагностика, техническо обслужване и ремонт:
4.1 Диагностика на кормилна система без усилвател:
•    Увеличен свободен ход на кормилното колело - извършва се проверка с ъгломер като допустимите норми са свободен ход около 24˚. Увеличения свободен ход може дължи на: неправилно или разхлабено закрепване на кормилния механизъм и кормилната колонка; износване на работните двойки и лагери в механизма; разхлабване на съединенията на кормилния трапец; износване на сферичните шарнири; износване на шенкелните втулки и болтове
•    Съпртивление на завъртане на кормилното колело - прави се проверка с динамометър като се измерва силата необходима за завъртане на кормилното колело от праволинейно до крайно ляво и дясно положение. Увеличеното съпротивление може да се дължи на: износване на работните двойки или на лагерите в кормилния механизъм; износване в сферичните шарнири; стегнатост в кормилния механизъм (работна двойка или лагери); лошо мазане на механизма и шарнирите
•    Закрепване на кормилния механизъм - почиства се и се оглежда; при необходимост скрепителните елементи се притягат
•    Хлабини в кормилния механизъм - проверяват се чрез преместване на кормилното колело. Увеличените хлабини могат да се дължат на: неправилно закрепване на механизма; износване на работните двойки или лагери; разхлабване на съединението на хебела
4.2 Техническо обслъжване на кормилна система без усилвате: включва следните проверки и операции:
•    Почистване и оглеждане на допълнителните възли от системата
•    Проверяват се маншоните на сферичните шарнири. при пробиви се заменят
•    Проверяват се шарнирните съединения. При необходимост се затягат и им  се слага смазка. При голямо износване се заменят.
•    Проверява се закрепването на кормилния механизъм към рамата. При необходимост скрепителните елементи се затягат до предписания момент
•    Проверка и притягане при необводимост на паразитния хебел
•    Проверява се свободния ход на кормилното колело. При увеличени хлабини се затягат съединенията по кормилния трапец и той се регулира. Това става като първо се отвие контрагайката на регулиращия болт, а той се навие надолу докато корм колело достигне допустимите стойности на отклонение. След това контргайката се затяга.
•    Проверява се на специален стенд геометрията на предния мост като при необходимост ъгъла на сходимост се регулира чрез промяна на дължината на кормилните щанги. Надлъжния наклон се регулира с изместване носещите рамена на окачването.
•    Проверява се нивото на масло в кормилния механизъм и при нужда се долива.
4.3 Ремонт на кормилна система: в кормилния механизъм най-често се срещат следните дефекти: пукнатини и откъртвания и износване на гнездата за плъзгащите лагери и търкалящите лагери. Пукнатините и откъртванията по конзолата за закрепване на картера се ремонтират чрез газово или електродъгово заваряване. Картерът се бракува пир наличието на пукнатини по останалите повърхнини. Износените гнезда за търкалящите лагери се възстановяват на ремонтен размер с помощта на допълнителни детайли. Износените гнезда за плъзгащите лагери се обработват на ремонтен размер.
    Най-често срещаните дефекти по секторния вал са: износване на шийките, износване и повреждане на зъбите и шлиците, повреждане на резбата. Секторния вал се бракува при наличието на пукнатини или износване на цементационния слой по работните повърхнини на зъбите. Износените шийки се възстановяват на ремонтен размер чрез хромиране или пожелезяване.
    Детайлите на кормилния трапец се заменят с нови, когато имат пукнатини или са повредени повече от две навивки на резбите.
    Преди сглобяването детайлите на кормилния механизъм се смазват с грес. Не се допуска осова хлабина в сглобените конусни ролкови лагери. Затягането на лагерите се изменя чрез добавяне или изваждане на регулировъчни шайби и се определя от усилието необходимо за завъртане на кормилното колело. Регулира се зацепването на червяка и ролката и се проверява свободния ход на кормилното колело. Кормилното колело трябва да се върти леко без явно усилие. След сглобяването кормилния механизъм се изпитва, като преди това в картера му се налива необходимото по вид и количество масло.